Apoixos.com

Κυριακή, 20 Μαΐου 2018 12:09

Στα ημιτελικά ο Προμηθέας μετά την δεύτερη νίκη στο Λαύριο- Ιστορικές στιγμές για την ομάδα της Πάτρας- Συνέχεια με Ολυμπιακό- Στου ομίλους του CL η αρμάδα του Γιατρα

Μαγική νύχτα για την Πάτρα καθώς ο Προμηθέας πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά της επικρατώντας με 79-77 μέσα στο Λαύριο της τοπικής ομάδας, παρότι αγωνίστηκε χωρίς 3 ξένους (Hall, Milocevic και Ellis). H ομάδα του Μάκη Γιατρά, που είχε στο πλευρό της και πολλούς πατρινούς φιλάθλους, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να νικήσει αντίπαλο, απουσίες, κούραση και φάουλ σ’ ένα παιχνίδι που ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε σ’ ένα δραματικό φινάλε. Έτσι, ο Προμηθέας Πάτρας που έγινε η 3η επαρχιακή ομάδα (μετά τον Κολοσσό και το Ρέθυμνο που, τελικά, τερμάτισαν 4οι) που θα συμμετάσχει στα ημιτελικά της STOIXIMAN.GR Basket League συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία και ονειρεύεται νέα ρεκόρ, ενώ συνεχίζει να γράφει Ιστορία. Επόμενος αντίπαλος ο Ολυμπιακός, που θα φιλοξενήσει τον Προμηθέα στο ΣΕΦ την Πέμπτη 24 και το Σάββατο 26 Μαΐου, ενώ ο 3ος και ο 4ος (αν χρειαστεί) αγώνας θα γίνουν στην Πάτρα Τρίτη 29 και Πέμπτη 31 Μαΐου.

Οι Πατρινοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αποφασισμένοι να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να εκμεταλλευτούν το άγχος και την νευρικότητα των γηπεδούχων. Έτσι πήραν από την αρχή του παιχνιδιού τα ηνία της αναμέτρησης (10-16 στο 6΄, 14-20 στο 8΄, 17-22 στο 9΄) σκοράροντας 8 πόντους στον αιφνιδιασμό, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν στο 1ο δεκάλεπτο 6 λάθη και σούταραν μόλις 3/10 βολές!

Δυνατά συνέχισαν και στην 2η περίοδο οι παίκτες του Προμηθέα που προηγήθηκαν με 19-27 στο 11΄ και 23-34 στο 15΄. Η ομάδα του Λαυρίου προσπάθησε να κλείσει την ψαλίδα του σκορ, πηγαίνοντας προς την ανάπαυλα, μειώνοντας σε 32-36 στο 17΄, Η απάντηση των παικτών του Προμηθέα ήταν άμεση κι εντυπωσιακή, καθώς έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με σερί 8-0, για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 12 πόντους (32-44). Λίποβι με 12 και Φαγιέ με 11 πόντους ηγούνταν της πατρινής ομάδας στο σκοράρισμα, τη στιγμή που ο Γουίγκινς είχε 15 (6/7δ., 1/2τρ.) για το Λαύριο.

Στην 3η περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε πολύ με το Λαύριο να προσπαθεί να μειώσει και τον Προμηθέα να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφιες τιμές (34-48 στο 22΄, 40-50 στο 24, 43-55 στο 25΄). Οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα του Νίξον και ένα καλάθι του Μακένζι Μουρ, μείωσαν στους 7 (48-55), με 3’ και 28’’ να απομένουν για την λήξη του 3ου δεκάλεπτου και 56-61 στο 39΄, αλλά ένα τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου στην εκπνοή της περιόδου ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 9 (56-65).

Η κούραση (αγωνίστηκαν μόλις 8 παίκτες) και η φθορά των φάουλ σε συνδυασμό με την ύστατη αντεπίθεση του Λαυρίου έφερε το παιχνίδι σε σχετική ισορροπία με τους Πατρινούς να διατηρούν βραχεία κεφαλή (61-65 στο 32΄, 63-67 στο 34΄, 68-70 στο 36΄), αλλά να βρίσκουν συνεχώς απαντήσεις προσπάθεια των γηπεδούχων. Το φινάλε ήταν δραματικό καθώς οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη μείωσαν εκ νέου στο καλάθι με τον Νίξον ( 72-74 στο 39′) και με τον Μουρ (74-76 στα 13΄΄ πριν το φινάλε). Γκίκας και Λίποβι, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και ήταν εύστοχοι στις βολές και ακόμα και όταν ο Νίξον με τρίποντο μείωσε στον πόντο (77-78 στα 8”) δεν υπήρχε πλέον χρόνος για τους γηπεδούχου. Ο Φαγιέ ευστόχησε στη 1 από τις 2 βολές αλλά στα 4΄΄ που απέμεναν οι παίκτες του Λαυρίου κατάφεραν μόνο να σουτάρουν ένα τρίποντο της απελπισίας. Οι παίκτες του Προμηθέα Πάτρας έγιναν ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας την ιστορική επιτυχία κι έτρεξαν να την αφιερώσουν στους φιλάθλους τους.

Κοιτώντας τα στατιστικά αξίζει ν’ αναφέρουμε τις καταδικαστικές 6/19 βολές που σούταρε το Λαύριο Megabolt, αλλά, κυρίως, τα 38΄07΄΄ λεπτά συμμετοχής του Φαγιέ και τα 40 λεπτά του Χρήστου Σαλούστρου, που δεν βγήκε ούτε δευτερόλεπτο!!!