Written by 18:28 Αθλητικά

Ρεκόρ στο 90΄ ο Λεβαντόφσκι, «έπεσε» η Βέρντερ

Ο τίτλος της Bundesliga είχε κριθεί εδώ κι αρκετές αγωνιστικές με θριαμβεύτρια την Μπάγερν Μονάχου (9ο συνεχόμενο τρόπαιο), ωστόσο η 34η και τελευταία αγωνιστική προσέφερε αρκετές συγκινήσεις μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τραγικές φιγούρες οι παίκτες της Βέρντερ Βρέμης, που ηττήθηκαν στην έδρα τους με 4-2 απ’ την Γκλάντμπαχ και υποβιβάστηκαν για πρώτη φορά μετά από 41 χρόνια, καθώς η Κολωνία που επικράτησε της Σάλκε με γκολ του Μπορνό στο 86′, την προσπέρασε στην τελευταία “στροφή” του πρωταθλήματος, τερμάτισε στη 16η θέση και θα δώσει αγώνα μπαράζ ανόδου/υποβιβασμού με τον δεύτερο της Β΄ κατηγορίας, για μία θέση στην Bundesliga της επόμενης περιόδου.

Πρόσωπο της αγωνιστικής δεν ήταν άλλο απ’ τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος χρειάστηκε να περιμένει ως το 90ό λεπτό του αγώνα με την Άουγκμπουργκ (5-2) για να σημειώσει το 41ο εφετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα και να καταρρίψει το ρεκόρ των 40 τερμάτων σε μια σεζόν της Bundesliga, το οποίο κατέχει από τη σεζόν 1971-72 ο θρύλος της Μπάγερν Μονάχου, Γκερντ Μίλερ. Ο “Λέβα” έφτασε τα 41 γκολ σε 29 αγώνες, ενώ ο Μίλερ είχε χρειαστεί 34 ματς για να το πετύχει πριν από 49 χρόνια.

Το “εισιτήριό” για της το Conference League της επόμενης περιόδου “σφράγισε” η Ουνιόν Βερολίνου που νίκησε με 2-1 τη Λειψία (στο τελευταίο ματς του Γιούλιαν Νάγκελσμαν) με γκολ του Κρούζε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και τερμάτισε στην 7η θέση, αφήνοντας πίσω της την Γκλάντμπαχ.

Τα αποτελέσματα της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής στην Bundesliga και η τελική βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπάγερν Μονάχου-Άουγκσμπουργκ 5-2

(9′ αυτ. Γκουβελέου, 23′ Γκνάμπρι, 33′ Κίμιχ, 43′ Κομάν, 90′ Λεβαντόφσκι – 67′ Χαν, 72′ Νίντερλεχνερ)

Ντόρτμουντ-Λεβερκούζεν 3-1

(5′, 84′ Χάαλαντ, 51′ Ρόις – 90′ Μπεντερ)

Χοφενχάιμ-Χέρτα Βερολίνου 2-1

(49′ Ανταμιάν, 90’+1′ Κράμαριτς – 43′ Νταρίντα)

Βόλφσμπουργκ-Μάιντς 2-3