Written by 10:10 Αθλητικά

Ολλανδία-Γερμανία και Πορτογαλία-Ισπανία, για μία θέση στον τελικό

Αμφίρροπες αναμετρήσεις με «έπαθλο» μία θέση στον τελικό του EURO U21, που φιλοξενείται στην Σλοβενία, «υπόσχονται» τα «ζευγάρια» των ημιτελικών. Η Γερμανία θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία και η Ισπανία την Πορτογαλία στην «μάχη» της Ιβηρικής χερσονήσου, σε δύο ημιτελικούς χωρίς ξεκάθαρο φαβορί.

Οι νεαροί «οράνιε», έκαναν την έκπληξη επικρατώντας με 2-1 των μικρών «πετεινών» της Γαλλίας, οι οποίοι ήταν και το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Οι «τρικολόρ» άνοιξαν το σκορ με τον Ουπαμεκανό, αλλά οι Ολλανδοί πήραν την πρόκριση, χάρη σε δύο γκολ του Μποαντού. Από την πλευρά τους, οι Γερμανοί δυσκολεύθηκαν να προκριθούν, καθώς χρειάσθηκαν την διαδικασία των πέναλτι για να αποκλείσουν την Δανία (κ.α. 1-1, παρ. 2-2).

Οσον αφορά στους Ισπανούς, με το γκολ του Χαβιέ Πουάδο νίκησαν δύσκολα την Κροατία με 2-1 στην παράταση, ενώ στον πιό «χορταστικό» προημιτελικό, η Πορτογαλία επικράτησε της Ιταλίας με 5-3 στην παράταση, καθώς στα 90 λεπτά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 3-3!.

Οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν την Πέμπτη 3 Ιουνίου, ενώ ο τελικός την Κυριακή 6 Ιουνίου, στην Λιουμπλιάνα.